Logo Agroland
ciężarówka w porcie

Na czym polega proces spedycji?

Nowoczesna gospodarka opiera się na sprawnym działaniu wszystkich łańcuchów dostaw pozwalających na swobodne krążenie towarów między producentami a odbiorcami. W zależności od odległości oraz specyfiki danego ładunku firmy zajmujące się spedycją dobierają odpowiednią metodę ich dostarczania, realizując wszystkie procesy składające się na operację przewozową od odbioru i załadunku, przez załatwienie niezbędnych formalności aż po rozładunek i przekazanie przemieszczanych produktów. Wiele podmiotów funkcjonujących na tym rynku koncentruje swoje działania na konkretnych obszarach albo kierunkach. Część firm specjalizuje się w organizowaniu transportu do Skandynawii, a więc Dani, Norwegii, Szwecji i Finlandii, inne obsługują trasy wiodące do Francji, Hiszpanii czy Włoch. Spora liczba przedsiębiorstw ma jednak ofertę bardziej kompleksową, proponując też takie rejony jak Bałkany czy Turcja. Przekonajmy się, na czym dokładnie polega spedycja i sprawdźmy, jak przebiegają realizowane w jej ramach procesy.

Czym jest spedycja?

Spedycja to działalność wykraczająca poza sam przewóz towarów i obejmująca również organizację większości operacji logistycznych niezbędnych do dostarczenia ładunku do odbiorcy. W grę wchodzi tu przede wszystkim ustalenie, jaki środek transportu pozwoli na spełnienie kryteriów istotnych w konkretnym przypadku dla zleceniodawcy tj. szybkości dostarczenia ładunku, ceny przewozu lub możliwości obsłużenia towarów, przy których pojawiają się specjalne potrzeby np. utrzymywania stałej temperatury. W grę wchodzi tu zwykle tani, lecz wolniejszy transport wodny, w tym zarówno morski, jak i śródlądowy, a także transport kołowy – zapewniająca przystępne ceny kolej albo samochody ciężarowe oferujące maksymalną elastyczność. Jeżeli priorytetem jest czas, a masa ładunku jest stosunkowo mała, wyjściem może być też przewóz lotniczy. Warto też pamiętać o tym, że spedytorzy często korzystają z kilku opcji.

Jak przebiega spedycja?

Po ustaleniu sposobu przewozu spedytor dba o właściwy załadunek towaru – jeśli ta czynność jest w jego gestii, a jeżeli zachodzi taka potrzeba także jego przeładunek „na trasie” bądź czasowe składowanie. Duże znaczenie ma zajęcie się koniecznymi formalnościami m.in. odprawą celną, umową ubezpieczenia czy niezbędnymi pozwoleniami np. fitosanitarnymi bądź weterynaryjnymi, kontrolą prawidłowości i kompletności wystawionych dokumentów handlowych i przewozowych i częstokroć wystawieniem tych dokumentów.

Powrót do bloga
O NAS
Świadczymy usługi przewozowe i spedycyjne w relacjach ogólnoświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem Europy oraz Polski. Specjalizujemy się w obsłudze krajów skandynawskich. Wykonujemy także przewozy do Europy Wschodniej, Zachodniej i Bałkanów. Istotnym elementem naszej oferty transportowej są przewozy kontenerów na wszystkich kontynentach w zakresie przesyłek całokontenerowych (FCL) oraz częściowych (LCL). Oferujemy także przewozy ponadgabarytowe po całej Europie
Dowiedz się więcej
envelopephone-handsetcrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram